Proč nízkoenergetický montovaný dům

 

Dům v nízkoenergetickém standardu je v dnešní době především o úsporách energií, které rok od roku rostou do nevídaných výšin, ale výhody u nízkoenergetických domů nejsou pouze v úsporách energií, skutečných přínosů je ve skutečnosti mnohem více.
 

      Výhody nízkoenergetických domů 

 •    Úspora na vytápění a ohřev užitkové vody
 •    Menší závislost na růstu energií
 •    Šetrnost k životnímu prostředí
 •    Zdravější bydlení
 •    Vyšší životnost domu
 •    Vyšší komfort bydlení
 

      A navíc mají montované-prefabrikované domy další výhody

 •    Ohromná rychlost stavby
 •    Prefabrikace probíhá v suchých a klimatizovaných výrobních halách
 •    Výstavba probíhá během celého roku a není tak závislá na počasí
 •    Velká různorodost tvarů a jednotlivých detailů
 •    Garance pevné ceny

Největší přínos nízkoenergetického domu je samozřejmě úspora na vytápění a ohřev teplé užitkové vody (TUV). Náklady na vytápění domu a ohřev TUV tvoří zhruba 70% celkové spotřeby běžné domácnosti, zbylých 30% jsou pak náklady na provoz domácích spotřebičů a běžný provoz domu.
Majitel nízkoenergetického domu tak ušetří na energiích, v porovnání s běžnou novostavbou splňující tepelně izolační požadavky dané naší normou, mezi 30-50%, v některých případech však i podstatně více.

Menší závislost na růstu energií bude do budoucna získávat čím dál více na důležitosti a právě nízkoenergetické a pasivní domy jsou jedinou možností jak se chránit proti neustále vzrůstajícími cenami energií.

Nízkoenergetické domy a zejména montované dřevostavby jsou velmi šetrné k životnímu prostředí a to jak použitím přírodních a zdravotně nezávadných materiálů, tak samozřejmě i snižováním emisí CO2. V tomto bodě hrají prim právě zmíněné dřevostavby, které navíc velmi významně snižují množství tzv. šedé energie, potřebné k výrobě stavebních materiálů zejména pálených cihel.

Zdravější bydlení, kde nemůžeme opomenout zejména výměnu vzduchu obvykle zajištěnou mechanickým řízeným větráním. Většina vzduchotechnických systémů obsahuje také jeden či více filtrů, které dále významně zvyšují čistotu vzduchu v domě.
Velmi často je celý systém větrání zajištěn systémem s rekuperační jednotkou, která obsahuje všechny výše uvedené prvky a navíc tzv. rekuperátor, který má za úkol předat maximální množství tepelné energie z odváděného vzduchu nově přiváděnému čerstvého vzduchu.

Vyšší životnost domu je další důležitá vlastnost kvalitních nízkoenergetických staveb, kupodivu již poměrně málo zmiňovaná. Vyšší životnost je v přímé úměře k důslednému dodržování stavebních detailů, technologických postupů a systémových prvků, což je právě doménou hodnotnějších nízkoenergetických staveb. Těmito technickými opatřeními se významně snižuje např. počet tepelných mostů, perforací jednotlivých vrstev konstrukce a díky tomu je pak konstrukce méně namáhaná vlhkostí a kondenzací vody.

Obvykle vyšší komfort bydlení a technického vybavení je neméně důležitou vlastností nízkoenergetických domů. Nízkoenergetické domy mají často rekuperační jednotku, která kromě samotné úspory energie na vytápění také zajišťuje neustálou výměnu vzduchu a rodina tak má stále čerstvý vzduch v místnostech. Časté je u nízkoenergetických domů také nízkoteplotní podlahové topení, které zvyšuje pocitovou pohodu a teplo od podlahy.
Nízkoenergetické domy mohou být vybaveny navíc také tzv. inteligentními prvky řízení domácnosti, které dost podstatně zvyšují celkový komfort a hodnotu bydlení.
 

Kontaktní formulář - ptejte se my odpovíme

Vaše jméno*:   E-mail*:
Telefon*:   Lokalita*:
Text zprávy*:
Otázka: Hlavní město ČR? (jiná otázka)
Odpověď*:

Levné balíky do zahraničí Mešťánek.cz - Správa nemovitostí Dřevostavby.eu oBydlení.cz - Vše o moderním bydlení