Dřevostavby a montované domy

Vlastnosti dřevěných montovaných domů

Porovnávat výhody a nevýhody montovaných domů a domů stavěných klasickými postupy by nás mohlo zavést do diskuze, kterou mezi sebou vedou dva tábory příznivců jedné, nebo druhé technologie. Domy stavěné klasickou zděnou technologií jsou někým upřednostňovány, díky dlouhé životnosti takového domu. Naproti tomu příznivci dřevostaveb, což je většina montovaných domů, oponují, že kvalitní dřevostavba, o kterou je náležitě pečováno, má životnost více než sto let. Montované domy z betonových prefabrikátů zde zmiňovat nebudeme, jelikož se jedná o technologii, která by si vyžádala vlastní článek.

Jaké jsou tedy vlastnosti montovaných dřevostaveb?

Tepelně izolační vlastnosti dřevostaveb

Dřevo je velmi špatný vodič tepla a jako takové je přímo předurčeno jako materiál pro výstavbu moderních nízkoenergetických a pasívních domů. Jeho použití při výstavbě a kombinování s technicky pokročilými materiály umožňuje dosahovat konstrukcí s vysokou tepelnou odolností.

Tuhost a pevnost konstrukce

Použití dřeva jako nosné konstrukce domu, ať již při výstavbě masívních roubených domů, či rámových konstrukcí, zaručuje pevnost, nízkou hmotnost a poměrně vysokou nosnost stavby. Dřevostavby tak jsou běžně patrové rodinné domy, nejen přízemní bungalovy.

Vzhled a variabilita

Moderní montované dřevostavby se vzhledem neliší od domů postavených zděnou technologií a vzhledem k tomu, že si tento způsob stavby vybírají stavebníci nezatížení konzervativním přístupem k architektuře, vyznačují se dřevostavby kvalitní moderní architekturou. Další přednost takové stavby je její variabilita vnitřního uspořádání, omezení bývá pouze ve fantazii majitele domu.

Vlhkost a škůdci

Dřevo použité při výstavbě rodinných domů je z vysušeného řeziva, napuštěné ochrannými prostředky proti plísním a škůdcům.  Protože v průběhu času mění dřevo své vlastnosti, konstruují se moderní dřevostavby jako difúzně otevřené.

Nižší finanční náročnost montované stavby

Využití přírodního materiálu, který se sám neustále obnovuje a opracovává má mnoho ekonomických výhod. Dřevo je snadno dostupné, a pokud je správně vysušené, jeho životnost přesahuje několik generací. Zároveň díky jednoduché prefabrikaci se snižují náklady na montáž na stavbě a zvyšuje se rychlost výstavby. Díky tomu je hlavní výrobní činnost přenesena do dílenského prostředí, kde se dosahuje podstatně větší přesnosti, než na venkovním staveništi. V neposlední řadě je velmi jednoduché a levné zapracovat do stavby změny v dispozici interiéru. 

Zveřejněno 02.02.2013 - 12:50

Autor: Redakce

Přidat hodnocení

Levné balíky do zahraničí Mešťánek.cz - Správa nemovitostí Dřevostavby.eu oBydlení.cz - Vše o moderním bydlení